A karfiol jótékony hatásai
A karfiol, a keresztesvirágú család tagja. Nem csak fehér színben találkozhatunk ezzel a zöldséggel a piacon, hiszen lila és sárga színben is kapható. Kétségtelen, hogy az utóbbi években háttérbe szorult, mert az emberek a brokkolit részesítették előnyben. Pedig a karfiolnak is meglehetősen magas a tápanyagtartalma. Bővelkedik folátban, káliumban, foszforban, magnéziumban, kalciumban és számos vitaminban is. Ilyen például a K-vitamin és a C-vitamin. Egészségügyi előnyeit többek között ezeknek a tápanyagoknak és az antioxidánsainak köszönhetjük.
A karfiol tehát számtalan egészségügyi előnnyel rendelkezik, így nem lenne szabad kihagynunk az étrendünkből. Nem mellesleg, nem egy nem drága és nehezen elkészíthető zöldségről van szó. A karfiol receptek segítenek, hogy minél többféleképpen elkészíthessük ezt az ízletes zöldséget.
Amennyiben rendszeresen kerül az étrendünkbe karfiol, az antimikrobiális előnyeit is kiélvezhetjük. A zöldség baktériumellenes hatásai is kiemelkedőek, elsősorban az E.coli és a Salmonella ellen nyújthat hathatós védelmet.
A zöldség, rákellenes előnyöket is kínál. Ezeket a pozitív hatásokat az olyan tápanyagainak köszönhetjük, mint C-vitamin, E-vitamin, K-vitamin, folát, béta-karotin, lutein, zeaxantin és a kéntartalmú vegyületeinek, az úgynevezett glükozinolátoknak, amelyek szulforafánná alakulnak.
A glükozinolátoknak számos pozitív hatása ismeretes. Védelmet jelentenek a sejtek károsodásával szemben, de a kutatási eredmények azt mutatják, hogy rákellenes, antimikrobiális és gyulladáscsökkentő hatásokkal is rendelkeznek.
A karfiol K1-vitaminban is bővelkedik, amely többek között a kalcium-egyensúly szabályozásában is részt vesz, illetve az erős fogakat és csontozatot tudja biztosítani.
Magas C-vitamintartalma az egészséges immunválaszt segíti elő, azaz nagy szerepe van az immunvédelemben. Ez a vízben oldódó vitamin antioxidáns hatással is rendelkezik. Segíti a kollagénképződést, biztosítja az erek egészségét és gyorsabb sebgyógyulásban is szerepe van.
A magas antioxidáns-tartalma csökkenti a szervezetben az oxidatív károsodás mértékét és a szabadgyökök számát. Ez azért lényeges, mivel az oxidatív stressz talaján jönnek létre a krónikus betegségek és a rákos megbetegedések.
A rostok, az egészséges táplálkozás olyan létfontosságú összetevői, amelyek a bélrendszerben található jótékony bélbaktériumokat táplálják. A rostbevitel csökkentheti a gyulladásos bélbetegségek és a székrekedés kockázatait.
A karfiol káliumtartalma hozzájárulhat a szervezet elektrolit-egyensúlyához is, amely tápanyag fontos szerepet tölt be a vérnyomás szabályozásában, az idegimpulzusok átvitelében és az izomösszehúzódásban.